Silnik Diesla

Silnik Diesla, to inaczej silnik o zapłonie samoczynnym lub silnik wysokoprężny. W nim ciśnienie maksymalne czynnika jest wyższe niż w silnikach niskoprężnych z zapłonem iskrowym.

diesel

Do tego rodzaju silnika stosuje się paliwo powstające w wyniku destylacji ropy naftowej, zwane olejem napędowym (diesel). Posiada on wysoką liczbę cetanową, która w przypadku dieslów jest wymagana. Olej napędowy stosowany do silników wysokoprężnych spełnia także funkcje smarne w układzie wtrysku paliwa. Tych funkcji nie posiadają biopaliwa (np. olej rzepakowy) przez co nie mogą być stosowane w tego typu silnikach. Biodiesel ma także niską liczbę cetanową, co zwiększa zwłokę zapłonu, a silnik wchodzi w obszar dymienia. Ponadto biopaliwa posiadają niższą wartość opałową od oleju napędowego, więc szybciej się zużywają.

Wartość opałowa oleju napędowego jest nieco wyższa niż w przypadku benzyny, zaś jego otrzymywanie jest dużo łatwiejsze, stąd jego niższa cena. Koszt oleju napędowego rośnie w okresie jesienno-zimowym. Dzieje się tak dlatego, iż zwiększa się wówczas zapotrzebowanie na otrzymywany w ten sam sposób olej opałowy.

Niestety olej napędowy zawiera spore ilości związków siarki, co powoduje, że jego spalanie jest szkodliwe dla środowiska.

Olej napędowy otrzymywany z ropy naftowej (nie zaś z olejów roślinnych- biodiesel - czy innych surowców, jak np. gaz ziemny) w terminologii anglojęzycznej nazywany jest petrodiesla. W ten sposób możliwe jest odróżnienie go od oleju produkowanego w inny sposób.

Na silnik Diesla trzeba uważać szczególnie zimą. W tym okresie rośnie bowiem ryzyko, że te silniki nie zapalą. Wynika to z samej konstrukcji silnika wysokoprężnego. Powietrze wtłaczane jest do cylindrów dieslowskiej jednostki napędowej, a następnie olej napędowy wtryskiwany jest bezpośrednio nad tłok. W czasie początkowego procesu spalania elementy w komorze spalania wtłaczają paliwo. W tym momencie znajdujące się tam powietrze musi być dodatkowo ogrzane. Za to odpowiedzialne są świece żarowe (podgrzewają powietrze w cylindrze i komorze spalania). W następnej kolejności dochodzi do zapoczątkowania samoczynnego procesu spalania na skutek oddziaływania wysokiego ciśnienia oraz temperatury nad tłokiem. W przypadku jednostek benzynowych proces ten zostaje zainicjowany dzięki iskrze elektrycznej powodującej wybuch mieszanki oraz uruchomienie silnika. W trakcie wielkich zimowych mrozów cały blok silnika Diesla jest bardziej ochłodzony, co utrudnia rozgrzanie komory spalania. Niestety u jednostek z samoczynnym zapłonem zdarza się także zamarzanie paliwa (już od –10 stopni Celcjusza). Dzieje się tak, gdyż w niskich temperaturach w oleju napędowym wytrąca się parafina, która w postaci drobnych kryształków zatyka filtr paliwa. Wówczas pozostaje wprowadzić auto do ogrzewanego garażu. Aby temu zapobiec zaleca się dodawanie uszlachetniaczy do oleju napędowego.

Właściciele samochodów z silnikiem Diesla mogą pochwalić się mniejszym spalaniem paliwa niż w przypadku jednostek benzynowych. Niestety od stycznia 2012 roku ma wzrosnąć akcyza na olej napędowy, więc ceny na stacjach znów mocno się podniosą. Wtedy relacja ceny benzyny i ON może być już taka, iż silniki z samoczynnym zapłonem staną się nieopłacalne.